Gulik w trasie...GULIK - blog rowerowy

informacje

Batonik

button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(8)

wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy gulik.bikestats.pl

linki

Wpisy archiwalne w miesiącu

Lipiec, 2012

Dystans całkowity:249.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:12:45
Średnia prędkość:19.53 km/h
Maksymalna prędkość:57.10 km/h
Suma podjazdów:500 m
Liczba aktywności:5
Średnio na aktywność:49.80 km i 2h 33m
Więcej statystyk

Niedokończona podróż...

Środa, 18 lipca 2012 | dodano:05.08.2012
km:34.00 czas:01:45km/h:19.43
Pr. maks.:0.00Podjazdy:mRower:Kross City Rider


Podróż niedokończona, bo jednak pech istnieje... i prześladuje swe ofiary! Tak jak na ostatniej wycieczce, tak i dziś złapałem kapcia, ale dwa razy:( Jedna dętka zapasowa nie wystarczyła, również wiązanie guza na ostatniej (też przebitej) nie pozwoliło na choćby awaryjny zjazd do domu... Trzeba było wzywać wóz serwisowy- ojciec lekko się zdenerwował:)Cóż, przynajmniej teraz wiem, że muszę wozić ze sobą co najmniej 5 zapasowych dętek:) Ale te wyjazdy są pouczające!:P

Lecz po kolei. Celem było poznanie trasy na Chyrzynę i zwiedzenie zabytków sakralnych z przeszłością greckokatolicką oraz przeprawienie się promem na Sanie do Krzywczy:)


Kaplica grobowa rodziny Drużbackich- ostatnich właścicieli wsi Prałokwce, którzy to ufundowali 1842 roku parafialną cerkiew greckokatolicką pw. Ofiarowania Matki Bożej. Kaplica mieści się współcześnie na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej -- kaplicę widać doskonale z drogi nr 28 prowadzącej do Sanoka.
Kaplica Drużbachich w Prałkowcach © gulik



Parafia pw. Świętego Marcina w Krasiczynie, erygowana w 1625. Dawna polichromia uległa zniszczeniu podczas II wojny. Ołtarz główny z 1954 wykonany wg projektu Stanisława Kochanka z Krosna, w warsztacie F.M. Paśków w Przemyślu, z drewnianą figurą Ukrzyżowanego. 2 ołtarze boczne zabytkowe, XVIII wieczne sprowadzone w r. 1972 z Dubiecka. Chrzcielnica rokokowa, drewniana, polichromowana, złocona, ładna snycerka. Przy niej przyjął Chrzest późniejszy metropolita krakowski kard. A.S. Sapieha. Organy 16 głosowe, pneumatyczne, wykonał w r. 1986 Jan Zych z Warszawy-Wołomina.
Kościół pw Św Marcina w Krasiczynie © gulik


Bajeczny San w Krasicach... © gulik



Pierwsza wzmianka o cerkwi parafialnej pochodzi z 1540 r. Obecna cerkiew pw. św. Michała Archanioła została zbudowana w 1899 r. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1945 r. stała opuszczona przez ok. 50 lat. Obecnie ponownie funkcjonuje tu parafia greckokatolicka i cerkiew została wyremontowana. Przed cerkwią murowana dzwonnica. Ikonostas i wyposażenie częściowo rozgrabione, w części przewiezione do muzeum w Łańcucie. Sporadycznie odbywają się greckokatolickie msze św., m.in. w dniu patrona, św. Michała. W pobliżu cerkwi położone są stawy hodowlane a w najbliższym otoczeniu właściciel pobliskiego gospodarstwa zrobił skład maszyn rolniczych i niepotrzebnych przedmiotów.
Cerkiew pw Św Michała Archanioła (1899) w Krasicach © gulik


Cerkiew pw Św Michała Archanioła (1899) © gulik



Cerkiew św. Michała Archanioła w Mielnowie – murowana filialna cerkiew greckokatolicka. Została zbudowana w latach 1898–1908 w miejscu starszej drewnianej cerkwi. Należała do parafii greckokatolickiej w Olszanach. Po wojnie cerkiew użytkowana była przez kościół rzymskokatolicki jako kościół filialny parafii św. Marcina w Krasiczynie. Obecnie kościół jest pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół katolicki w dawnej cerkwii pw Św Michałą Archanioła (1903) w Milenowie © gulik

Wniętrze kościoła w Mielnowie © gulik



Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Chołowicach – greckokatolicka, filialna cerkiew, zbudowana w 1897, obecnie Kościół Pojednania pw. Ducha Świętego. Na zdjęciu wejście na plac cerkiewny przez kamienną dzwonnicę-bramę, wzniesioną w latach 30. XX w. Na dzwonnicy wolno stojącej 3 dzwony odlane w r. 1991 w ludwisarni Walerii i Jana Felczyńskich w Przemyślu.
Dzwonnica a zarazem brama wejściowa do kościoła w Chołowicach © gulik


Podczas II wojny światowej pogranicznicy sowieccy urządzili w kopule punkt obserwacyjny. Podczas wycofywania się spalili cerkiew. W latach 1993–96 cerkiew została odbudowana w pierwotnym kształcie jako Kościół Pojednania pw. Ducha Świętego. Jest kościołem filialnym parafii w Krasiczynie. We wnętrzu Krzyż Pojednania oraz polichromia obrazująca działalność Ducha Świętego, wykonana przez muzułmanina Timura Karima. Obok wejścia do świątyni ocalałe fragmenty kamiennych nagrobków z dawnego cmentarza.
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Chołowicach – greckokatolicka, filialna cerkiew, zbudowana w 1897, obecnie Kościół Pojednania pw. Ducha Świętego. © gulik


...malowane na niebiesko okiennice, słoneczniki wyglądają na ulice... © gulik


Kamienna plaża nad Sanem w Chołowicach © gulik


Obszerne zakole Sanu w Chołowicach © gulik


Okolice Chyrzyny © gulik


Cerkiew pw Św Szymona Słupnika w Chyrzynie- wybudowana w 1857 roku.
W 1507 r. w Chyrzynie istniała już parafia prawosławna. Następnie po przyjęciu Unii przez Rusinów przez wiele lat istniała parafia greckokatolicka, w 1805 r. pod wezwaniem Świętego Szymona Słupnika, której parochem był Symeon Kopystyński. Pod takim samym wezwaniem znajdowała się w miejscowości cerkiew. Terenem prawdopodobnej lokalizacji było miejsce obecnej szkoły. Nie jest rzeczą jasną, z jakich powodów przeniesiono parafię z Chyrzyny do Chyrzynki. Miejscowości te, kiedyś odrębne wsie, dziś są połączone terytorialnie. Faktem jest, że w roku 1857 wybudowano tam cerkiew pod wezwaniem Św. Szymona Słupnika z fundacji Adama hr.Starzeńskiego. Do dziś obok leśniczówki w Chyrzynce znajduje się cerkiew wybudowana - jak już wspomniano - w 1857 r. (odnawiana w 1911 r. i obecnie). Na sklepieniu i na ścianach zachowała się w dość dobrym stanie polichromia.
Remontowana cerkiew pw Św Szymona Słupnika (1857 © gulik


Polichromia z wnętrza cerkwii- nienajlepsza jakość foty:( © gulik


Prom dobija do brzegu Chyrzyny- po drugiej stronie Krzywcza © gulik


Uwaga! Rower na pokładzie:) © gulik


Prawie jak nad morzem © gulik



Cerkiew Narodzenia NMP w Krzywczy – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Krzywczy. Zbudowana na miejscu starszej, drewnianej cerkwi w 1841, odnowiona w 1911. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1947 r. cerkiew opuszczona i zdewastowana. W latach 60-tych XX w. wykorzystywana jako magazyn sprzętu liturgicznego, zwożonego z niszczejących, drewnianych cerkwi w okolicy. Obecnie nie użytkowana, doraźnie naprawiana przez służby konserwatorskie. Na generalny remont niestety brakuje środków.
Cerkiew Narodzenia NMP w Krzywczy (1911) © gulik

Trochę chmur, trochę słońca...

Wtorek, 17 lipca 2012 | dodano:17.07.2012
km:52.60 czas:02:45km/h:19.13
Pr. maks.:57.10Podjazdy:mRower:Kross City Rider
"... coś z początku, coś z końca. Trochę pieprzu, ciut mięty, część dróg prostych część krętych. Ciut poezji, ciut prozy, troch plew, troch ziarna, taka miość idealna." Michał Bajor - Miłość idealna

Do Prałkowiec jechałem w kropiącym deszczyku. Już miałem ochotę wrócić do domu, ale jak już wyciągnąłem rower... to zrobię zaplanowaną trasę jak należy! Nie zrobiłem, ale tam gdzie się zakręciłem też było syto, bo czasem świeciło słońce, albo chmurzyło się nieziemsko i mocno wiało:D


W Prałkowcach- [w latach 1977-81 zwano Nadsanie], znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Zbaraskiej. Świątynia została ufundowana w 1842 przez Eustachego Drużbackiego, w miejscu starszej, drewnianej cerkwi, która spłonęła w 1840. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w latach 1945-1947 została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. W latach 60. XX wieku została wyremontowana. Współcześnie kościół należy do księży michalitów.
Sanktuarium Matki Bożej Zbaraskiej w Prałkowcach z zabytkową zwonnicą © gulik


Historia tego obrazu rozpoczyna się w XVI wieku w Zbarażu. Stanowi kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Zanim przybył do Prałkowiec w 1972 r., wcześniej w 1946 r. OO. Bernardyni przywieźli go do klasztoru w Leżajsku. Autor dzieła jest nieznany, choć przypuszcza się, że malarz wywodził się ze szkoły krakowskiej. Jego fundatorem był Janusz Zbaraski, właściciel Zbaraża. Malowany jest techniką olejną na ręcznie wyklepywanej miedzianej blasze. Reprodukcja Madonny Częstochowskiej znajdująca się w Prałkowcach pod Przemyślem różni się szczegółami. Zatroskane twarze Matki Boskiej i Dzieciątka są jaśniejsze. Brak cięć na obliczu Maryi. Przed obrazem modlili się królowie Polski: Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan II Sobieski, książęta Zbarascy, Wiśniowieccy, Tyszkowscy, Potoccy, Zamojscy. Od 1972 roku Obraz znajduje się w Prałkowcach. Na ścianie frontowej kościoła ułożona została mozaika w barwach narodowych. Na jej tle znajduje się m.in. dziesięć orłów nawiązujących do różnych epok historycznych. Przy tabernakulum stoi srebrny kielich z grudką ziemi ze Zbaraża, z którego spływa biało-czerwona wstęga.
Obraz Matki Bożej Zbaraskiej © gulik


Fort GW VII "Prałkowce" - Zbudowany w latach 1881-1887, rozbudowany w 1914. Został wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930. Niektóre betonowe elementy mogą zawalić się w każdej chwili więc zwiedzanie jest niebezpieczne.
Nienajlepszy wjazd do fortu Prałkowce... © gulik


Jednak z kilku bram prowadzących na dziedziniec fortu © gulik


Ambona- służy do strzelania... © gulik


... fotek:) © gulik


Droga lasem z Prałkowiec do Zalesia © gulik


Jak wyjeżdża się z Lasu Czerwin to wpada się na Zaleską Górę (403m), z której rozpościerają się przepiękne widoki!
Panorama Zalesia z Zaleskiej Góry (403m) © gulik


Po drugie stronie asfaltowej drogi, która przecina Zalesie na dwie części, wije się droga do szczytu Grabówka - 396m. Stamtąd idzie gruntowa droga przechodząca w polną, którą można dojechać do Rokszyc.
Droga prowadżaca z drugi szczyt w Zalesiu- Grabówkę (396m) © gulik


Miejsce mojego odopczynku a zarazem pstrykania fotek:) © gulik


Scieżka z Zalesia © gulik


Zjazd do Zalesia © gulik


Piękny kontrast zieleni z ponurością chmur... © gulik


W Zalesiu przebiłem koło:( Kara za jazdę do bezdrożach i kamieniach musi być... Ale pouczony nie tak dawnym spacerem 10 km z flakiem do domu, przygotowałem się na nowe wyzwania. Jadąc dziś przez miasto kupiłem nowiuśką dętkę i przydała się jak znalazł:):) A to miejsce serwisowe- kapliczka w Olszanach a w niej obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej- taki sam jak na Kalwarii Pacławskiej!!!

Kapliczka w Olszanach- naprawa roweru.... © gulik


Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej © gulik

Fortecznym szlakiem

Czwartek, 12 lipca 2012 | dodano:13.07.2012
km:32.10 czas:01:55km/h:16.75
Pr. maks.:48.60Podjazdy:mRower:Kross City Rider
Przypadkiem natrafiłem na mapę rowerową Twierdzy Przemyśl stojącą między innymi mapami na półce. Jakoś tak odruchowo zerknąłem na okolice Pikulic, fortów Grochowce i Helicha, i pewne było gdzie pojadę tym razem:)



Na początku pokręciłem się nieco po południowych zboczach Zielonki zahaczając o rubieże Pikulic.

Malownicza ulica Piastowska © gulik


Rzut oka na Pikulicke... © gulik


...i na przekaźnik na Zielonce © gulik


Ukraiński Cmentarz Wojenny przy ul. Kasztanowej.Cmentarz został założony ok 1920r i spoczywa tu ok 2 tys żolnierzy Armii Wschodnio- Ukraińsskiej Republiki Ludowej walczacych pod dowódctwem Semmena Petlury.
Ukraiński cmentarz wojenny © gulik


Zjadz do Pikulic ulicą Piastowską © gulik


Fort V Grochowce- zbudowany w latach 1882-1886 jako typowy fort artyleryjski jednowałowy. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Fort V Grochowce © gulik


Złote pola w Grochowcach © gulik


Fort Helicha na Iwanowej Górze (407 mnpm). Mocno zaniedbany i zarośnięty przez to słabo dostępny. Początkowo był to w latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, przebudowany w 1878 na artyleryjski fort jednowałowy. W latach 1903-1910 zmodernizowany do obrony bliskiej. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930. Fort dominujący nad wsią Witoszyńce, flankujący międzypola Prałkowiec i Grochowiec. Położony na trudno dostępnym wzgórzu o tej samej nazwie, najwyższym w obrębie Twierdzy w terenie lesistym. Wzorowany był na Forcie III "Łuczyce".
Fort VI "Iwanowa Góra" Helicha © gulik


Widok z okloc Góry Wapielnicy (394m) © gulik


Widok na pola w stronę Kruhela Wielkiego © gulik


I na koniec zjazd do Prałkowiec przez Las o 100 zakrętach:)
Las o 100 zakrętach © gulik

Przez opłotki

Środa, 11 lipca 2012 | dodano:12.07.2012
km:54.90 czas:03:02km/h:18.10
Pr. maks.:48.70Podjazdy:500mRower:Kross City Rider
Miało być po szosie a wyjechało się troszkę w maliny:) Pogoda dopisywała ze względu na chmurki, które przygłuszyły palące od kilkunastu dni słońce. Jednak chmurzany kożuszek ograniczył cyrkulację powietrza powodują parnotę... Ale wycieczka się udała- dominowały tereny południwo-wschodnie od Prazemyśla oraz okolice Kopca Tatarskiego. Licząc czas od Słowackiego do bramy przekaźnika (jadąc ulicami Przemysława i Grochowską) podjazd zajął 8, 28 min.

Poniższa mapa nie odzwierciedla dokładnej trasy ze względy na brak bocznych dróg i ścieżek... Ale postarałem się odwzorować w miarę rzeczywistą trasę przejazdu.



Widok z Pikulic w stronę Nehrybki i fortu III Łuczyce w oddali (w lasu na górce) © gulik


Fort powstał w latach 1897-1900 jako fort pancerny z elementami upodobniającymi go do fortu artyleryjskiego. Był on ostatnim tak dużym fortem powstałym w twierdzy i jednocześnie jednym z najdroższych.

Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Ruiny Fortu IV Optyń © gulik


Jedna z kilku bram fortu Optyń © gulik


Kamień na Złotej Górze w Rożubowicach- pewnie modlili się do niego starożytni mieszkańcy wioski:) © gulik


Żniwa już rozpoczęte © gulik


Las na Zielonce © gulik

Sandomierska wyprawa do króla złotego:)

Niedziela, 1 lipca 2012 | dodano:04.07.2012
km:75.40 czas:03:18km/h:22.85
Pr. maks.:43.60Podjazdy:mRower:Kross City Rider


Niedzielny poranek, pusta droga, jeszcze nie tak gorąco- ruszamy!

Obwodnicą Stw cięło się wybornie, równiutko jak po stole:) Tak w ogóle to cała trasa była płaściutka jakby nie istniały żadne większe podjazdy wymagające wkładu fizycznego. Do Sandomierza wybrałem drogę krajową 77. Po drodze wstąpiłem do Zbydniowa- tam znajduje się dworek Horodyńskich. Dalej leciało jak z górki:) Upał się nasilał, ale Sandomierz był coraz bliżej:) A w królewskim mieście pokręciłem się nieco oglądając to i owo:P

Krótkie pożegnanie... © gulik


...i strzała! A ta biedronka na mostku jedzie na gapę:) © gulik


Kapliczka w Zbydniowie - mieści się w starym dębie. © gulik



Około 1805 roku majątek Zbydniów został sprzedany przez zaborcę austriackiego Dominikowi Horodyńskiemu, byłemu oficerowi Insurekcji Kościuszkowskiej. Horodyńscy wkrótce zbudowali tu istniejący do dzisiaj pałac na terenie parku w stylu angielskim oraz budynek oranżerii o półkolistym kształcie. Później oranżeria pełniła funkcję kaplicy. W noc świętojańską 1943 roku hitlerowcy wymordowali wszystkich mieszkańców pałacu. Przy życiu pozostał tylko nieobecny wtedy Dominik, najstarszy syn Horodyńskich, który przeżył wojnę ale nigdy tu nie powrócił.
Dwór zwany od zawsze pałacem pełnił po wojnie różne funkcje publiczne (szpital wojskowy, ośrodek zdrowia, porodówka, biblioteka, poczta, mieszkania prywatne) i popadał w ruinę. Nowy właściciel wyremontował budynek, który obecnie wygląda zadowalająco.
Dworek w Zbydniowie © gulik


Dworek był własnością Horodyńskich © gulik


Na tablicy brakuje tylko informacji i trasach rowerowych... © gulik


Mercedes Tourismo - leniwie czeka na turystów © gulik


Scania Irizar i4 - przywiozła turystów z Inowrocławia - (nie sugerować się blachami) © gulik


Brama Opatowska © gulik


Kawa u Plebana- już pedzę © gulik


Pamiątkowe zdjęcie z katedrą w tle © gulik


Ratusz na sandomierskim rynku © gulik


Po tych uliczkach jeździ Ojciec Mateusz:) I ja też:P © gulik


Zakem wybudowany w XIV wieku przez króla złotego Kazimierza Wielkiego:) © gulik


Przystań wodna nad Wisełką © gulik


Płynie Wisła po polskiej krainie:) © gulik

kategorie bloga

Moje rowery

Zarri 1818 km
Kross City Rider 1426 km

szukaj

archiwum