Gulik w trasie...GULIK - blog rowerowy

informacje

Batonik

button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(8)

wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy gulik.bikestats.pl

linki

Niedokończona podróż...

Środa, 18 lipca 2012 | dodano:05.08.2012
km:34.00 czas:01:45km/h:19.43
Pr. maks.:0.00Podjazdy:mRower:Kross City Rider


Podróż niedokończona, bo jednak pech istnieje... i prześladuje swe ofiary! Tak jak na ostatniej wycieczce, tak i dziś złapałem kapcia, ale dwa razy:( Jedna dętka zapasowa nie wystarczyła, również wiązanie guza na ostatniej (też przebitej) nie pozwoliło na choćby awaryjny zjazd do domu... Trzeba było wzywać wóz serwisowy- ojciec lekko się zdenerwował:)Cóż, przynajmniej teraz wiem, że muszę wozić ze sobą co najmniej 5 zapasowych dętek:) Ale te wyjazdy są pouczające!:P

Lecz po kolei. Celem było poznanie trasy na Chyrzynę i zwiedzenie zabytków sakralnych z przeszłością greckokatolicką oraz przeprawienie się promem na Sanie do Krzywczy:)


Kaplica grobowa rodziny Drużbackich- ostatnich właścicieli wsi Prałokwce, którzy to ufundowali 1842 roku parafialną cerkiew greckokatolicką pw. Ofiarowania Matki Bożej. Kaplica mieści się współcześnie na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej -- kaplicę widać doskonale z drogi nr 28 prowadzącej do Sanoka.
Kaplica Drużbachich w Prałkowcach © gulik



Parafia pw. Świętego Marcina w Krasiczynie, erygowana w 1625. Dawna polichromia uległa zniszczeniu podczas II wojny. Ołtarz główny z 1954 wykonany wg projektu Stanisława Kochanka z Krosna, w warsztacie F.M. Paśków w Przemyślu, z drewnianą figurą Ukrzyżowanego. 2 ołtarze boczne zabytkowe, XVIII wieczne sprowadzone w r. 1972 z Dubiecka. Chrzcielnica rokokowa, drewniana, polichromowana, złocona, ładna snycerka. Przy niej przyjął Chrzest późniejszy metropolita krakowski kard. A.S. Sapieha. Organy 16 głosowe, pneumatyczne, wykonał w r. 1986 Jan Zych z Warszawy-Wołomina.
Kościół pw Św Marcina w Krasiczynie © gulik


Bajeczny San w Krasicach... © gulik



Pierwsza wzmianka o cerkwi parafialnej pochodzi z 1540 r. Obecna cerkiew pw. św. Michała Archanioła została zbudowana w 1899 r. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1945 r. stała opuszczona przez ok. 50 lat. Obecnie ponownie funkcjonuje tu parafia greckokatolicka i cerkiew została wyremontowana. Przed cerkwią murowana dzwonnica. Ikonostas i wyposażenie częściowo rozgrabione, w części przewiezione do muzeum w Łańcucie. Sporadycznie odbywają się greckokatolickie msze św., m.in. w dniu patrona, św. Michała. W pobliżu cerkwi położone są stawy hodowlane a w najbliższym otoczeniu właściciel pobliskiego gospodarstwa zrobił skład maszyn rolniczych i niepotrzebnych przedmiotów.
Cerkiew pw Św Michała Archanioła (1899) w Krasicach © gulik


Cerkiew pw Św Michała Archanioła (1899) © gulik



Cerkiew św. Michała Archanioła w Mielnowie – murowana filialna cerkiew greckokatolicka. Została zbudowana w latach 1898–1908 w miejscu starszej drewnianej cerkwi. Należała do parafii greckokatolickiej w Olszanach. Po wojnie cerkiew użytkowana była przez kościół rzymskokatolicki jako kościół filialny parafii św. Marcina w Krasiczynie. Obecnie kościół jest pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół katolicki w dawnej cerkwii pw Św Michałą Archanioła (1903) w Milenowie © gulik

Wniętrze kościoła w Mielnowie © gulik



Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Chołowicach – greckokatolicka, filialna cerkiew, zbudowana w 1897, obecnie Kościół Pojednania pw. Ducha Świętego. Na zdjęciu wejście na plac cerkiewny przez kamienną dzwonnicę-bramę, wzniesioną w latach 30. XX w. Na dzwonnicy wolno stojącej 3 dzwony odlane w r. 1991 w ludwisarni Walerii i Jana Felczyńskich w Przemyślu.
Dzwonnica a zarazem brama wejściowa do kościoła w Chołowicach © gulik


Podczas II wojny światowej pogranicznicy sowieccy urządzili w kopule punkt obserwacyjny. Podczas wycofywania się spalili cerkiew. W latach 1993–96 cerkiew została odbudowana w pierwotnym kształcie jako Kościół Pojednania pw. Ducha Świętego. Jest kościołem filialnym parafii w Krasiczynie. We wnętrzu Krzyż Pojednania oraz polichromia obrazująca działalność Ducha Świętego, wykonana przez muzułmanina Timura Karima. Obok wejścia do świątyni ocalałe fragmenty kamiennych nagrobków z dawnego cmentarza.
Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Chołowicach – greckokatolicka, filialna cerkiew, zbudowana w 1897, obecnie Kościół Pojednania pw. Ducha Świętego. © gulik


...malowane na niebiesko okiennice, słoneczniki wyglądają na ulice... © gulik


Kamienna plaża nad Sanem w Chołowicach © gulik


Obszerne zakole Sanu w Chołowicach © gulik


Okolice Chyrzyny © gulik


Cerkiew pw Św Szymona Słupnika w Chyrzynie- wybudowana w 1857 roku.
W 1507 r. w Chyrzynie istniała już parafia prawosławna. Następnie po przyjęciu Unii przez Rusinów przez wiele lat istniała parafia greckokatolicka, w 1805 r. pod wezwaniem Świętego Szymona Słupnika, której parochem był Symeon Kopystyński. Pod takim samym wezwaniem znajdowała się w miejscowości cerkiew. Terenem prawdopodobnej lokalizacji było miejsce obecnej szkoły. Nie jest rzeczą jasną, z jakich powodów przeniesiono parafię z Chyrzyny do Chyrzynki. Miejscowości te, kiedyś odrębne wsie, dziś są połączone terytorialnie. Faktem jest, że w roku 1857 wybudowano tam cerkiew pod wezwaniem Św. Szymona Słupnika z fundacji Adama hr.Starzeńskiego. Do dziś obok leśniczówki w Chyrzynce znajduje się cerkiew wybudowana - jak już wspomniano - w 1857 r. (odnawiana w 1911 r. i obecnie). Na sklepieniu i na ścianach zachowała się w dość dobrym stanie polichromia.
Remontowana cerkiew pw Św Szymona Słupnika (1857 © gulik


Polichromia z wnętrza cerkwii- nienajlepsza jakość foty:( © gulik


Prom dobija do brzegu Chyrzyny- po drugiej stronie Krzywcza © gulik


Uwaga! Rower na pokładzie:) © gulik


Prawie jak nad morzem © gulik



Cerkiew Narodzenia NMP w Krzywczy – murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Krzywczy. Zbudowana na miejscu starszej, drewnianej cerkwi w 1841, odnowiona w 1911. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1947 r. cerkiew opuszczona i zdewastowana. W latach 60-tych XX w. wykorzystywana jako magazyn sprzętu liturgicznego, zwożonego z niszczejących, drewnianych cerkwi w okolicy. Obecnie nie użytkowana, doraźnie naprawiana przez służby konserwatorskie. Na generalny remont niestety brakuje środków.
Cerkiew Narodzenia NMP w Krzywczy (1911) © gulik

komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa sciuz
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]

kategorie bloga

Moje rowery

Zarri 1818 km
Kross City Rider 1426 km

szukaj

archiwum