Gulik w trasie...GULIK - blog rowerowy

informacje

Batonik

button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(8)

wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy gulik.bikestats.pl

linki

Tour de Pogórze Rzeszowskie

Sobota, 6 września 2014 | dodano:06.09.2014
km:50.00 czas:02:36km/h:19.23
Pr. maks.:0.00Podjazdy:mRower:Zarri
Rzeszów- Matysówka- Chmielnik- Wola Rafałowska- góra Maria Magdalena- Malawa- Rzeszów.

Piękny wrześniowy poranek przywitał nas mgiełkami. Wiec po ich opadnięciu wartało wybrać się na zwiedzanie pięknych okolic. Zacząłem od Zalesia i dawnej cerkwii a obecnie kościoła katolickiego p.w. Wniebowzięcia NMP. W piętnastym wieku właściciel Łańcuta Stanisław Pilecki osadził tam społeczność Rusinów. Zbudowali oni cerkiew w której nabożeństwa odprawiał pop. W XVII w. w cerkwi – po unii brzeskiej – miejsce znalazł obrządek greko-katolicki a parafia przyjęła wezwanie NMP. Obecna cerkiew wybudowana została w 1889 r. na miejscu wystawionej w 1793 roku drewnianej. W kościele znajduje się siedemnastowieczna ikona Matki Bożej, choć niektórzy specjaliści datują jej powstanie na wiek nawet XV, być może malowana po prostu była na starszej ikonie. Cały czas znajdowała się ona w cerkwi.

Front cerkwii p.w. Wniebowzięcia NMP na Zalesiu
Front cerkwii p.w. Wniebowzięcia NMP na Zalesiu © gulik


Wnętrze klimatycznej świątyni
Wnętrze klimatycznej świątyni © gulik

Jedziemy na Matysówkę
Jedziemy na Matysówkę © gulik

Widok na Łany Matyskowskie (nazwa wg mapy turystycznej Pogórza Rzeszowksiego)
Widok na Łany Matyskowskie (nazwa wg mapy turystycznej Pogórza Rzeszowskiego) © gulik

Wjazd do Chmielnika
Wjazd do Chmielnika © gulik

W Chmielniku znajduje się sanktuarium MB Chmielnickiej z obrazem MB Łaskawej. Obecny - trzeci - kościół murowany, wybudowany został w latach 1740-1750. W kościele znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej. Podanie głosi, że obraz ten został uratowany w czasie pożaru kościoła w 1624 r. Szczególnej łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej doznali mieszkańcy Chmielnika w 1943 r., gdy Niemcy wykryli prężnie działającą organizację Armii Krajowej pod kryptonimem "Wedeta" i zapowiedzieli spalenie wioski. NA szczęście do tego nie doszło. Za uratowanie wioski przyrzekli Bogu i Matce Bożej pozłocić wielki ołtarz i sprawić korony i sukienki do obrazu. A poniżej ołtarz.
Wnętrze kościoła w Chmielniku
Wnętrze kościoła w Chmielniku © gulik

Czar przydrożnych kapliczek
Czar przydrożnych kapliczek © gulik

Jadąc dalej trafiłem do Woli Rafałowskiej. Z atrakcji dla turysty rowerowego jest kościół parafialny Trójcy Świętej i Podwyższenia Krzyża  Św. z zabytkowym ołtarzem. Kościół wzniesiony w 1891 r. na miejscu starej budowli z końca XVI w. Późnorenesansowy ołtarz główny w formie tryptyku pochodzi z 1613 r. - jego centralna część stanowi obraz Świętej Trójcy. Jednak proboszcz, z którym udo mi się zamieni kilka przypadkowych słów, sprostował, że główny obraz pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku. Został namalowany ze względu na fatalny stan zabytkowego wizerunku, który obecnie zastępuje.  Świątynię otaczają wiekowe dęby i jawory jako pomniki przyrody po dawnym parku dworskim. Swoistą pamiątką wartą zobaczenia będąc przy kościele jest do dziś używany żuraw studzienny na terenie dawnego parku dworskiego (obszar dzisiejszej parafii).
Kościół w Woli Rafałwskiej
Kościół w Woli Rafałowskiej © gulik

Zabytkowy ołtarz z wizerunkiem Trójcy Św
Zabytkowy ołtarz z wizerunkiem Trójcy Św © gulik

Widok z Woli Rafałowskiej w stronę Chmielnika
Widok z Woli Rafałowskiej w stronę Chmielnika © gulik

Ostatnim punktem mojej wycieczki było odwiedzenie kapliczki pw. Św Marii Magdaleny koło Malawy. Na południe od wsi ciągnie się pasmo Marii Magdaleny, długie ponad 20 km, z najwyższym wzniesieniem o nazwie Kopiec (399 m), nazywane też w skrócie wzgórzem Marii Magdaleny. Jak podaje legenda, kościółek wybudował - jako pokutę - książę Jerzy Ignacy Lubomirski za zabicie chorążego sanockiego Józefa Jelca upominającego się o zwrot długu... Kaplica ta wzniesiona w 1712 roku o cechach późnobarokowych jest naprawdę urokliwą budowlą. Jej wygląd sugeruje, iż mogła ona służyć za punkt obronny dla mieszkańców wioski, a także pełnić rolę obserwacyjną – z góry roztacza się piękny widok na okolicę. Niewykluczone, iż miała to być pustelnia, w której zamierzał pokutować książę Jerzy Ignacy... Kaplica posiada ciekawe wyposażenie – ołtarz główny z wizerunkiem patronki Marii Magdaleny z osiemnastego stulecia.  Ze szczytu wyniesienia rozciąga się piękna panorama na Malawę, Krasne czy Kraczkową.
Kaplica/kościółek pw. Św. Marii Magdaleny
Kaplica/kościółek pw. Św. Marii Magdaleny © gulik



komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa geipo
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]

kategorie bloga

Moje rowery

Zarri 1818 km
Kross City Rider 1426 km

szukaj

archiwum